Zásady bezpečnosti pri preprave imobilnej osoby | Auto pre vozičkárov

Aj preprava autom vozičkárov a imobilných so sebou vždy prináša určité riziko, preto je dôležité dávať si za volantom pozor a mať všetky bezpečnostné pravidlá a opatrenia bezchybne zvládnuté. V prípade, že sa v automobile nachádza imobilná osoba, na to treba myslieť o to viac. Prevážanie hendikepovanej osoby, invalidného vozíka alebo iných pomôcok kladie na opatrnosť zvýšené nároky.

 

Pozor hlavne pri nastupovaní a vystupovaní

Ak si odmyslíme riziko dopravnej nehody, najväčšie nástrahy na človeka čakajú pri nastupovaní a vystupovaní z vozidla. Pre imobilné osoby to platí dvojnásobne. Nejde totiž len o jednoduchý úkon nastúpenia, treba myslieť na viacero vecí – okrem presadania z invalidného vozíka je to predovšetkým nakladanie invalidného vozíka do auta.

Najhoršie, čo môže byť, je robiť tieto úkony v zhone. Doprajte si dostatok času, neurobíte tak žiadnu zbytočnú chybu, ako napríklad neznehybnenie vozidla ručnou brzdou. Skvelým pomocníkom pri nastupovaní je osobný zdvihák do auta, ktorý ušetrí sprievodnej osobe množstvo síl. Pomocou takéhoto zdviháka je možné naložiť nielen imobilnú osobu, ale aj invalidný vozík. Ďalšou možnosťou, ako si pomôcť pri nakladaní vozíka do kufra auta, sú nájazdové rampy.

Nezabudnite zapnúť všetky bezpečnostné pásy a uchytenia, ktoré sú na osobnom zdviháku do auta k dispozícii.

 

Poriadok v aute by mal byť samozrejmosťou

Niekto si naňho potrpí, pre iného je to zbytočný luxus. Ak však v aute prevážate imobilnú osobu, poriadok je dôležitejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nielenže neporiadok komplikuje nasadanie do auta, okrem toho zaberá cenný priestor. Pri nakladaní imobilnej osoby a vozíka do auta je potrebné myslieť na každý centimeter voľného miesta.

Mnohokrát na cestu berieme aj iné zdravotnícke pomôcky alebo doplnky, ktoré si takisto vyžadujú svoje miesto. Okrem toho môžu zbytočnosti a neporiadok v aute predstavovať aj bezpečnostné riziko – môžu blokovať výhľad cez zadné okno, alebo sa dokonca pri prudkom zabrzdení zosunúť a udrieť niekoho v aute do hlavy.

 

Opatrná a predvídavá jazda

Už z vyššie spomenutých dôvodov je dobré jazdiť pomaly a opatrne. Je pravda, že to nie je vždy v našich rukách, niektoré veci však ovplyvniť môžeme. Pri novej trase si ju vopred pozrite na Google Maps, udržiavajte si dostatočný odstup od áut pred vami, dodržiavajte maximálne povolené rýchlosti. Eliminujete tak prekvapenia na ceste, ktoré by mohli viesť k zbytočnému blúdeniu a predlžovaniu času stráveného v aute. Vyhnete sa tak aj nepredvídaným prudkým brzdeniam a zmenám smeru, ktoré môžu byť pre postihnutú osobu obzvlášť nekomfortné.

 


    Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

    „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

    Share: