Ako získať invalidný vozík na predpis

Invalidný vozík na predpis

Invalidný vozík alebo iná zdravotnícka pomôcka pre ŤZP osobu je častokrát veľký finančný výdavok, ktorý si nemôže každý dovoliť. Pritom existuje možnosť, ako získať zdravotnícke zariadenie na predpis a získať finančné hradenie až do výšky 95% z ceny zariadenia. V tomto článku vám radi priblížime, aké máte možnosti a čo je potrebné pre to urobiť.

Viete ako si vybaviť invalidný vozík alebo iné zariadenie?

V súčasnosti existujú dve možnosti prefinancovania kúpy invalidného vozíka, dokonca môžete mať súčasne aj dva invalidné vozíky hradené poisťovňou. Jeden môže byť mechanický a druhý napríklad elektrický.

Prvý spôsob – invalidné vozíky hradené poisťovňou

Mechanický či elektrický invalidný vozík predpisuje lekár. Keďže sa jedná o zdravotnú pomôcku, tak špecialista, ktorý rieši danú diagnózu napríklad ortopéd, neurológ alebo rehabilitačný lekár predpisuje potrebné zariadenie pre ŤZP osobu. Lekárom predpísaný invalidný vozík je hradený zo zdravotného poistenia pacienta. Niektoré sú plne hradené, za tie lepšie a drahšie ŤZP osoba dopláca.

Rovnako to funguje aj s inými zdravotníckymi pomôckami, akými sú napríklad polohovateľná posteľ, toaletná stolička alebo sedačka do vane. Všetky takéto  pomôcky sú zapísané v zozname zdravotníckych pomôcok vedeného ministerstvom zdravotníctva a majú pridelený určitý identifikačný kód, ktorý predpíše lekár.

Predpísaný vozík vám po predpísaní vydajú vo výdajniach zdravotníckych pomôcok na základe poukazu od lekára (podobne ako pri liekoch), alebo tie kvalitnejšie zariadenia na mieru vám príde firma zamerať priamo domov či na miesto používania.

Druhý spôsob

Získať zariadenie môžete aj cez príspevok na invalidný vozík od ÚPSVaR. Podmienkou však je, aby ste mali už predtým predpísaný prvý invalidný vozík od lekára.

Mohlo sa stať, že vám lekár predpísal vozík, ktorý nevyhovuje vašim zdravotným potrebám a spĺňa len základný štandard. Vozík môže byť nemotorný, ťažký a problém môže mať nie len samotný pacient, ale aj opatrujúci. V takomto prípade je možnosť podať žiadosť na príslušný ÚPSVaR na kúpu druhého vozíka.

Samotný nárok na invalidný vozík vám vzniká, keď sa invalidný vozík, ktorý bol vydaný na lekársky predpis zo zdravotnej poisťovne poškodil, alebo nespĺňa podmienky bezpečnosti.

Tento príspevok sa poskytuje v maximálnej výške 1659,70 EUR na mechanický vozík a vo výške 4979,09 EUR pre elektrický vozík. Najviac však do 95% z ceny pomôcky, v závislosti podľa príjmu posudzovaných osôb. To znamená, že ŤZP osoba môže mať dva invalidné vozíky, teda môže mať aj mechanický aj elektrický vozík, pokiaľ boli predpísané lekárom.

 


    Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

    „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

    Share: