Čo zvážiť pri kúpe auta pre imobilnú osobu | Auto pre imobilných

Auto pre imobilných ľudí už dávno nie je taký luxus, ako to bolo ešte pred pár rokmi. Mnoho ľudí odkázaných na invalidný vozík zvláda šoférovanie klasického auta, prípadne vozidla s menšími úpravami. A ak aj nie sú schopní toto auto sami šoférovať, určite ho radi využijú, preprava autom je totiž pre hendikepované osoby omnoho pohodlnejšia, jednoduchšia a prístupnejšia, ako verejná doprava. Čo však pred kúpou auta, ktoré bude používať aj imobilná osoba, dôkladne zvážiť?

 

Veľkosť a priestornosť auta

Jeden z najdôležitejších faktorov je veľkosť auta a množstvo priestoru, ktoré dokáže imobilnej osobe a jej sprievodcovi poskytnúť. Treba brať do úvahy, že auto nebude slúžiť len na prepravu samotnej osoby, ale aj invalidného vozíka, prípadne iných zdravotníckych pomôcok a doplnkov. Dôležitý je preto priestor pod nohami a šírka sedadla, ale v neposlednom rade aj veľkosť kufra.

Ešte skôr, ako sa imobilná osoba bude môcť pohodlne usadiť na širokých sedadlách, sa bude musieť do auta nejako dostať. Presadanie z invalidného vozíka a nakladanie invalidného vozíka do auta býva často najkomplikovanejšou časťou celej cesty. Vyberajte preto model, ktorý má dostatočne veľké dvere a možnosť zasunúť či sklopiť sedadlá podľa potreby.

 

Chcete používať osobný zdvihák do auta?

Presadať imobilnú osobu do auta alebo nakladať vozík ručne je drina, čo by vedel potvrdiť každý, kto podobnú situáciu zažil. Výrazným spôsobom ju dokážu uľahčiť osobné zdviháky do auta, ktoré odvedú tú najťažšiu prácu. Inštalácia týchto zdvíhacích zariadení sa líši od modelu k modelu, tie novšie nevyžadujú žiadne ukotvenie „napevno“ a po použití sa dajú jednoducho zložiť. Napriek tomu sa u predajcu ubezpečte, že model, ktorý sa vám páči, bude na používanie takejto pomôcky pre vozíčkarov vhodný.

Bezpečnosť a spoľahlivosť

Niektoré značky a modely sú známe svojou rýchlosťou, iné perfektným dizajnom, ďalšie skvelou spotrebou, no a niektoré si získali výbornú povesť svojou spoľahlivosťou a bezpečnosťou. Práve tieto faktory by pre vás mali byť pri výbere vozidla pre imobilnú osobu kľúčové. Okrem klasických bezpečnostných prvkov majú niektoré vozidlá aj dodatočné vybavenie a opatrenia, ktoré síce fungujú primárne preventívne, ale v prípade nárazu alebo dopravnej nehody dokážu jej následky zmierniť.

 

Nezabudnite požiadať o peňažný príspevok pre imobilných (ŤZP)

Ak kupujete auto pre osobu s ŤZP, prípadne ste takouto osobou vy sami, neváhajte a využite peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla. Prvým krokom je podanie žiadosti na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Následne vaša žiadosť prejde posudkovým konaním, a ak bude schválená, môžete si nové vozidlo zaobstarať s finančnou pomocou. Konkrétna suma pomoci závisí od príjmu osoby s ŤZP, rovnako ako aj od konečnej ceny auta. Bola by škoda túto možnosť nevyužiť.

 


    Máte záujem o podobné riešenie? Napíšte nám.

    „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

    Share: